IEEE Nedir?

The Institute of Electrical and Electronics Engineers ya da kısaca IEEE;
Elektrik, elektronik, bilgisayar, otomasyon, telekomünikasyon ve diğer birçok alanda, mühendislik teori ve uygulamalarının gelişimi için çalışan, kar amacı olmayan, dünyanın önde gelen teknik organizasyonudur.
1884 yılında Alexander Graham Bell ve Thomas Edison gibi dönemin büyük bilim adamlarınca temelleri atılmıştır.
150 ülkede 365.000’i aşkın üyesi (68.000’i öğrenci) ile IEEE, tüm dünyaya yayılmış 10 alt bölgesi, 300’den fazla yerel bölgesi ve 1430’dan fazla öğrenci koluyla çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’nin de içinde bulunduğu 8. Bölge’de (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) 5000’i öğrenci üye olmak üzere 26.000 üyesi vardır.
Dünyada elektrik, elektronik mühendisliği, bilgisayar ve otomasyon teknolojilerindeki yayınların %30’unu yayınlar. Bu alanlarda, 80’den fazla yayını olan 37 farklı teknik topluluk vardır ve 900’den fazla endüstri standardı geliştirilmiştir.
Bilgisayar mühendisliği, biomedikal teknoloji, elektriksel güç, telekomünikasyon, uzay elektroniği, tüketici elektroniği gibi bir çok teknik alanda otorite sayılan IEEE, belirtilmiş alanlarda dünyada çıkan tüm yayınlarin yüzde 30 gibi yüksek bir diliminin sahibidir. Her yıl, 900’ün üzerinde standardın belirleyicisi durumunda olup, 300’den fazla konferans düzenleyerek elektronik sektörüne hizmet eder.
IEEE, üyelerinin hayat boyu süren öğrenim sürecinde onlara mesleki açıdan çok önemli yardımlarda bulunur:
-Ulusal ve uluslararası konferanslar, seminerler, kariyer geliştirme ve network üzerine mesleki toplantılar
-Gönüllü aktivitelerle liderlik ve diğer kişisel becerileri geliştirme fırsatı
-300 den fazla sürekli-eğitim ve geliştirme programı
-Kariyer yönetimi ekipmanları ve kaynak materyaller
-Finansal servisler ve portatif yarar programları

Türkiye’de IEEE

10 alt bölgeden oluşan IEEE’de Türkiye; Avrupa, Asya ve Afrika’yı kapsayan 8. bölgede yer almaktadır. 8 bölgede toplam 48.000 kişi IEEE üyesidir. Türkiye’de ise 1200’ü öğrenci üye olmak üzere yaklaşık 2000 üye bulunmaktadır. Ülkemizde 32 üniversitede IEEE Öğrenci Kolu kurulu bulunurken 7 üniversitede IEEE Öğrenci Kolu kurulma aşamasındadır.